Rasim ÖZCAN


Dr. Öğr. Üyesi

rasim.ozcan@ihu.edu.tr

  1. Lisans

    Boğaziçi Üniversitesi, Matematik

  2. Yüksek Lisans

    Boğaziçi Üniversitesi, Ekonomi

  3. Doktora

    Boston College, Ekonomi


Araştırma Alanları

Industrial Organization, Applied Game Theory, Market Microstructure, Finance

Biyografi

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nden lisans, Ekonomi Bölümü’nden yüksek lisansdan sonra Boston College Ekonomi Bölümü’nden doktora derecesini aldı. 2005-7 yılları arasında Northwestern Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde piyasa düzenlemeleri, rekabet ve stratejileri konularında dersler verdi. Özel sektöre geçiş yaparak Amerika’nın önemli danışmanlık şirketlerinden ERS Group’ta kıdemli danışman olarak görev yaptı. Telekomünikasyon, elektrik, petrol, doğalgaz, gıda, sağlık, finans piyasaları gibi pek çok alanda rekabet stratejileri, rekabet analizleri ve yönetimi, stratejik ve etkin fiyatlama, etkin pazar yönetimi ve kurgusu, pazar gücü, fiyat sabitleme ile farklılaştırması, birleşme ve tekelleşme konularında bilirkişiliklerin yanında ihale dizaynları ve danışmanlıkları yaptı.

2010-5 arasında Türk Telekom CEO Danışmanı olarak görev yaptı. Harvard Üniversitesi, Boğaziçi, İTÜ, Koç, Sabancı ve Özyeğin Üniversitelerinde ekonomi ve strateji dersleri vermenin yanında akademik danışma kurullarında da üyelikleri devam etmektedir.

Uluslararası dergilerde bir çok makalesi bulunan Doç. Dr. Özcan, 2012 yılında yayımladığı “Public Procurement Auctions and Competition in Turkey”” başlıklı çalışmasıyla alanının en prestijli kurumu olan Industrial Organization Society tarafından en iyi makaleyi yazan genç bilim adamı ödülüne layık görülmüştür.